W jaki sposób czyścić żaluzje drewniane i aluminiowe?

W celu utrzymania posiadanych żaluzji w doskonałym stanie przez wiele lat, trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu oraz konserwacji. Zbierający się na nich kurz nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może zbierać się w mechanizmie i powodować jego awarie. Regularne czyszczenie zapobiega takim problemom. O ile jest wykonywane we właściwy sposób. Czego należy się wystrzegać w czasie mycia żaluzji drewnianych i aluminiowych? I jak to robić prawidłowo?

Najlepsze narzędzia do czyszczenia żaluzji drewnianych i aluminiowych

Aby skutecznie wyczyścić żaluzję aluminiową lub drewnianą, wystarczy lekko wilgotna ścierka, ale na rynku dostępne są także inne urządzenia, które mogą ten proces nieco przyśpieszyć i ułatwić. Najczęściej przy porządkach związanych z osłonami okiennymi korzysta się z:

  • niewielkiej szczotki do kurzu. Pozwala szybko wymieść kurz z każdej lamelki. Wystarczy zamknąć żaluzję do dołu, aby wyczyścić górną część jej poszczególnych elementów. Następnie przekręcamy je w drugą stronę, aby uzyskać łatwy dostęp do dolnej powierzchni lameli.
  • wilgotnej ściereczki. Proces czyszczenia przebiega podobnie, jak wyżej. Jednak należy zwrócić uwagę na to, aby nie użyć zbyt dużej ilości wody. Szmatka powinna być lekko wilgotna. Zbyt dużo wody może uszkodzić żaluzje bambusowe i drewniane.
  • specjalnych szczotek do żaluzji drewnianych i aluminiowych. Posiada ona dwie lub trzy ściereczki zamontowane na jednym uchwycie. Umożliwia to czyszczenie nawet trzech lameli jednocześnie. W tym przypadku mycie żaluzji odbywa się przy jej pełnym otwarciu (lamele są ułożone równolegle do siebie).

W domowych warunkach można stworzyć także własną szczotkę do żaluzji aluminiowych. Wystarczy związać szczypce kuchenne gumką, a ich końce owinąć szmatką. W końcu doskonale przy sprzątaniu sprawdzi się także odkurzacz. Najlepiej ustawić go na najniższą moc i zebrać kurze ze wszystkich lamelek. Jak widać, sposobów jest całkiem dużo. Wybór optymalnego rozwiązania uzależniony jest przede wszystkim od preferencji. Każdy z nich bowiem zapewnia równie dobre efekty.

Trudne zabrudzenia na żaluzjach drewnianych i aluminiowych – jak sobie z nimi radzić?

Czasem na osłonach okiennych mogą pojawić się plamy lub zabrudzenia, które trudniej wyczyścić. W zdecydowanej większości przypadków użyć wystarczy lekko wilgotnej ściereczki. Ostatecznym wyjściem może być użycie bardzo słabego detergentu, jak płyn do mycia naczyń. Jednak nie należy zbyt często sięgać po dodatkowe środki. Aby cieszyć się czystymi żaluzjami aluminiowymi i drewnianymi, należy unikać:

  • dużych ilości wody. Mogą one powodować odkształcenie się żaluzji drewnianych lub matowienia aluminiowych. W szczególności nie wolno wkładać osłon do wody.
  • detergentów. Jedynie w ostateczności możliwe jest użycie preparatu do pielęgnacji drewna lub bardzo słabego detergentu w przypadku żaluzji aluminiowych.
  • warto też nie wpadać w przesadę. Zbyt częste czyszczenie żaluzji drewnianych i aluminiowych także nie jest wskazane. Wystarczy je oczyścić raz na miesiąc.
Czytaj także: