Co to jest styl art deco?

Co to jest styl art deco?

Moda na wnętrza w dawnym stylu coraz częściej powraca, dlatego warto się orientować w klasycznych dekoracyjnych nurtach. Dzisiejszy artykuł dedykujemy szczególnie osobom, które chciałyby się bliżej zapoznać z powracającym do łask stylem art deco. Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania o jego historię, główne wyznaczniki, a także najnowsze trendy z wykorzystaniem tej stylistyki. Kto wie, może styl art deco zagości i w Twoim domu? Zachęcamy do lektury!

Historia stylu art deco

Luksusowy styl art deco pojawił się już w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, czyli w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Nazwa tego stylu wywodzi się od francuskich określeń: art., czyli sztuka oraz décoratif – dekoracyjny. Zatem art deco można w wolnym tłumaczeniu rozumieć jako sztukę dekoracyjną. Taka filozofia, choć może być szeroko rozumiana, w stylistyce art deco zyskuje niezwykle kunsztowny i elegancki wymiar. Bogato zdobione wnętrza w wyważonym guście to znak rozpoznawczy aranżacji spod znaku art deco.

Czym charakteryzuje się styl art deco?

Wnętrza w stylu art deco to połączenie klasy i elegancji z należytym umiarem. Gustowne aranżacje nie mogą razić nadmiernym przepychem. Pamiętajmy, że art deco to nie barok! A zatem mieszkania urządzone w takiej stylistyce obfitować będą w odrestaurowane antyki, kunsztownie wykonane meble przez doświadczonych rzemieślników. Ponadto cenione są opływowe kształty i smukłe linie, wzbogacane roślinnymi ornamentami o misternym wykończeniu – najlepiej w dodającym luksusu i prestiżu złocie lub srebrze. We wnętrzach art deco królować będą również lustra, które dyskretnie zwielokrotnią nasze dekoracyjne perełki oraz optycznie powiększą przestrzeń. Miłośnicy tego stylu z pewnością docenią również wykwintne tkaniny tj. aksamit czy welur – to często wykorzystywane materiały do obicia mebli lub uszycia wyrazistych zasłon czy rolet. W odpowiednio zaciemnionym pomieszczeniu z kolei przyda się odpowiednie oświetlenie – zwolennicy stylu art deco postawią na oryginalne kryształowe żyrandole, w których mienić się będą refleksy świetlne, zjawiskowo olśniewając całe wnętrze.

Kolory w stylu art deco

Chociaż stylistyka art deco lubuje się w głębokich barwach, tj. ciemna zieleń, burgund czy granat, to jako bazę wykorzystuje przede wszystkim kontrast czerni i bieli. Oczywiście ciekawym przełamaniem, dodającym efekt glamour, zawsze będzie złoto oraz srebro.

Styl art deco współcześnie

Współczesne wnętrza w stylu art deco charakteryzują się łączeniem wyrazistych eleganckich mebli z epoki z nowoczesnymi, bardziej minimalistycznymi elementami wystroju. Dlatego nie bój się łączyć styli, wprowadzając designerskie dekoracje! Niech nie zniechęca Cię obecność nowoczesnych urządzeń czy nadmierna prostota. Styl art deco może stanowić wyłącznie subtelne przełamanie. W tego rodzaju wnętrzach niezwykle modnie prezentują się wszelkie rośliny doniczkowe, najlepiej egzotyczne, które skutecznie ożywiają pomieszczenie.

Art deco – stylistyka nie tylko do kamienic!

Chociaż przyjęło się, że art deco najlepiej komponuje się z wnętrzami odpowiednio przystosowanymi, tj. przedwojenne wille czy kamienice, to jednak współcześnie, chcąc urządzić swoje mieszkanie w tym stylu, nie musimy się ograniczać. Choć oryginalna sztukateria sufitowa czy stare drewniane okna dodają niepowtarzalnego charakteru, to również nowoczesne budynki, zaaranżowane w stylistyce art deco, będą się niezwykle intrygująco prezentować. Ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia! Jeżeli uważasz, że styl art deco jest wręcz stworzony dla Twojego mieszkania, nie zwlekaj i zajrzyj do naszej oferty, gdzie z pewnością znajdziesz modne dodatki w tej stylistyce. Szczególnie polecamy ekstrawaganckie rolety rzymskie, które ciekawie urozmaicą Twoje wnętrze. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj także: